SEO

SEO ve SEM Arasındaki Fark Nedir?

Günümüzde pazarlamacılar, SEM’in ticari pazarlama için daha iyi olup olmadığı veya SEO’nun eski iyi uygulamalarına bağlı kalmaları gerekip gerekmediği konusunda henüz bir sonuca varamadı. Web sitesi ziyaretçilerini çekmek için hem SEO hem de SEM kullanabilirsiniz. SEO ve SEM arasındaki tek fark, SEO ile ücretsiz organik trafik elde edeceksiniz, oysa SEM veya PPC ile her web sitesi ziyaretçisi için ödeme yapmanız gerekecek.

Maliyeti göz önünde bulundurarak, SEO’nun ideal iş pazarlama stratejisi için imrenilen unvanı eve almasıyla cevap basit görünebilir. Ancak cevap, göründüğü kadar basit veya anlaşılır değildir.

Cevap arayan bir pazarlamacıysanız veya SEO veya SEM arasında seçim yapmaya çalışan bir işletme sahibiyseniz, doğru yere geldiniz.

SEO ve SEM arasındaki temel farkları öğrenmek için okumaya devam edin. Bu blog, her iki uygulamanın da kodunu çözecek ve sizin için en uygun ticari pazarlama için ideal çözümü bulmanıza yardımcı olacaktır.

Hadi başlayalım.

SEO ve SEM nedir?

Arama motorları için web sitesi içeriğini optimize etme uygulamasına Arama Motoru Optimizasyonu (SEO) denir . Teknik SEO ile sayfa içi ve sayfa dışı optimizasyonların birleşik kullanımını içerir. Anahtar kelimeyle optimize edilmiş içerik yayınlamak, kullanıcının arama amacını eşleştirmek ve geri bağlantı uygulamalarına katılmak, bir şirketin istenen sonuçları elde etmek için yürütmesi gereken yaygın SEO uygulamalarından bazılarıdır.

Kendinize şu soruyu soruyorsanız: ‘Arama Motoru Pazarlaması Nedir?’ işte cevap: Arama motoru pazarlaması , bir işletmeyi ücretli reklamlar kullanarak pazarlama uygulamasıdır. Bu reklamlar arama motoru sonuç sayfalarında görünür. Bir işletmenin dönüşüm hedeflerini karşılamak için PPC reklamları gibi farklı dijital pazarlama uygulamalarının sağlıklı bir karışımını içerir.

SEO ve SEM Arasındaki Fark Nedir?

SEO ve SEM arasındaki fark şu şekilde açıklanabilir:

SEO, organik yollarla web sitesi trafiğini çekme uygulamasıdır. Bir şirket web sitesi trafiğini organik yollarla, yani SEO aracılığıyla ölçeklendirdiğinde, her web sitesi ziyaretçisi için para ödemek zorunda olmadığı anlamına gelir.

Aksine, SEM veya arama motoru pazarlaması, bir web sitesinin arama motoru görünürlüğünü SEO yoluyla organik trafik alarak veya PPC aracılığıyla ücretli trafik oluşturarak artırmaya yönelik dijital pazarlama uygulamasını ifade eder. Hem SEO hem de PPC’nin en iyisini içeren bir şemsiye terimdir.

SEM ve PPC sıklıkla birbirinin yerine kullanılır ve bu blogda bu fikir birliğine varacağız.

SEO vs SEM: İş Pazarlaması için Daha İyi Ne Olabilir?

Kendinize ‘SEO ve SEM arasındaki fark nedir?’ gibi sorular soruyorsanız. ve ticari pazarlama için neyin daha iyi olduğu konusunda bu bölüm yardımcı olabilir.

SEO ve SEM’in, kendi yollarında benzersiz olan eşit derecede güçlü dijital pazarlama araçları olduğuna inanıyoruz. İş pazarlaması perspektifinden bakıldığında, hem SEO hem de SEM’in etkinliğini aşağıdaki kriterlere göre değerlendirmek mantıklıdır:

  • geri dönüş süresi
  • Eklenen maliyet
  • Potansiyel risk

SEO vs SEM: Hangisi Daha Zaman Etkili?

SEO’nun Zaman Etkinliği: Ahrefs tarafından yapılan
bir araştırma , web sitenizi Google’ın ilk sayfasında ortalama olarak sıralamanın iki yıl kadar sürdüğünü gösteriyor. Bugün Google’da ve diğer SERP’lerde trend olan en üst sıradaki sayfaların çoğu, ilk olarak üç yıl önce yayınlandı. Yeni bir web sitesiyseniz, ziyaretçi çekmek için üç yıl bekleyebilir misiniz? Cevap hayır. Bu nedenle çoğu insan SEO ve PPC’yi birleştiren karma bir yaklaşım benimsiyor.

SEM’in zaman etkinliği:
Aksine, PPC kampanyanızdan sonuç almak 3-9 ay arasında bir süre alabilir. İki yıla kıyasla, sonuçlar daha hızlı ve daha hızlıdır. Aslında Girişimci Developer iki ay gibi kısa bir sürede PPC kampanyalarımızdan somut sonuçlar elde ettik. Farklı müşteriler için dönüşüm hedeflerimize nasıl ulaştığımızı öğrenmek için PPC örnek olaylarımızı okuyun . Bu sayfaya gittiğinizde, müşterilerimiz için gerçekleştirdiğimiz buluşlara göz atmak için Ctrl+F tuşlarına basın ve ‘PPC’ girin.

Sonuç:
SEM, SEO’dan daha zaman açısından etkilidir. Burada zaman çok önemliyse, hızlı sonuçlar elde etmek için SEM veya PPC pazarlama kampanyaları dağıtın. Zaman engel değilse, uzun vadeli iyi bir SEO stratejisine yatırım yapmanızı öneririz.

SEO, SEM’den daha mı uygun maliyetlidir, yoksa tam tersi mi?
SEO’nun Maliyet Etkinliği:
Birçok insan, beraberinde gelen ücretsiz organik trafik nedeniyle SEO’nun cazibesine çekilir. PPC’den farklı olarak, her web sitesi ziyaretçisi için ödeme yapmanız gerekmez.

Bununla birlikte, zamanın nakit olduğu bir dünyada, özellikle web siteniz yeniyse, SEO zamanla çok pahalıya mal olabilir. Web sitenizin DR’si web sitesi trafiğini çekmede önemli bir rol oynadığından, geri bağlantı profili oluşturmaya, SEO dostu içeriği zamanında kullanıma sunmaya, web sitenizin içeriğini optimize eden sosyal paylaşıma katılmaya ve daha fazlasına daha fazla çaba harcamanız gerekecektir.

İçerik yazmak için yazarlar ve sizin için rekabetçi ve anahtar kelime araştırması yapmak için SEO stratejistleri kiralamanız gerekir. O zaman web sitenizi dağıtmak ve gerekli optimizasyonları yapmak için web tasarımcılarına ihtiyacınız olacaktır. Tüm bunlar, SEO stratejinizin başarılı olacağına dair kesin bir garanti olmadan.

SEM’in maliyet etkinliği: PPC reklamcılığına
girdiğinizde anında para harcarsınız ancak performansınızı hızlı bir şekilde takip edebilir ve PPC kampanyalarınızı optimize edebilirsiniz. Tek yapmanız gereken doğru anahtar kelimelere teklif vermek ve web sitesi ziyaretçilerinin acele etmesini beklemek. Tek dezavantajı, PPC kampanyanızı bir kez durdurduğunuzda, web sitenizin ziyaretçileri sıfıra geri dönebilir. Bu, herhangi bir işletme için ideal değildir ve web sitesi ziyaretçilerine aylarca ödeme yapmak da bir çözüm değildir.

Sonuç:
SEO’nun iyi tarafı, web sitenizi SERP’lerde sıraladığınızda, web sitesi ziyaretçilerinin garanti edilmesidir. Dezavantajı, sonsuza kadar sürmesidir. SEM’e bakıldığında, bunun iyi tarafı hızlı sonuç almanızdır. Dezavantajı, pazarlama bütçenizi ve daha fazlasını potansiyel olarak yakacağınız için uzun vadede sürdürülebilir bir iş modeli olmamasıdır.

Bu açıdan bakıldığında, kısa vadeli bir strateji için SEM veya PPC’nin daha uygun maliyetli olduğunu ve uzun vadeli bir strateji için SEO’nun daha uygun maliyetli olduğunu söyleyebiliriz.

SEO vs SEM: Riskler nelerdir?
SEO veya SEM’i dağıtırken, bununla ilişkili risklerin farkında olmalısınız.

SEO uygulamasının riskleri: SEO’nun
en büyük riski, Google’ın algoritmalarındaki sürekli değişikliklerdir. Bu algoritma değişiklikleri gerçekleştiğinde web sitenizin sıralamasını ve web sitesi ziyaretçilerini kaybetmek, en son değişikliklere erken uyum sağlamazsanız gerçek bir olasılıktır. Örneğin, Google, 2021’de temel web hayati değerlerini kritik bir sıralama faktörü haline getiriyor; bu, Google’daki sıralamanızı korumak için web sayfanızın temel web hayati değerlerini optimize etmeniz gerektiği anlamına geliyor.

Google en büyük arama motoru olduğundan, işletme web sitelerinin stratejilerini sürekli değişen algoritmalarına göre optimize etmeleri çok önemlidir. Bu, kuruluşunuz içinde yetenekli SEO uzmanlarına sahip değilseniz zorlayıcı olabilecek SEO stratejinizi sürekli güncellemeniz gerektiği anlamına gelir.

SEM / PPC uygulamasının riskleri:
PPC veya SEM ile birlikte gelen en büyük risk reklam maliyetidir. TBM her yıl artıyor ve mükemmel bir PPC stratejisi uygulanmadığında, dönüşüm hedeflerinizi karşılamanın kesinliği olmadan çok fazla para ödeme riskiniz var.

Sonuç:
Hem SEM hem de SEO kendi riskleriyle birlikte gelir. Almak istediğiniz riske göre iş modeliniz için bu stratejilerden birini seçin. Genellikle bütçe sıkıntısı çeken yeni başlayanlar için SEO öneriyoruz. Aksine, etkili bir PPC stratejisi üzerinde para harcamayı göze alabilecek orta ve kurumsal düzeydeki işletmeler için SEM’i şiddetle tavsiye ediyoruz.

SEO v/s SEM: Hangisini kullanmalısınız?
Eklenen maliyetler, alınan zaman ve bununla ilişkili riskler açısından SEO ve SEM’in karşılaştırmalı bir analizini yaptıktan sonra, her iki uygulamayı da aynı anda kullanmanız gerektiğini söyleyebiliriz.

Hem SEO hem de SEM’in avantajları ve dezavantajları vardır. Birini diğerine tercih etmek, her ikisiyle birlikte gelen faydaları da kaçırmak anlamına gelir. İkisi arasında sağlıklı bir denge kurduğunuzdan emin olun ve enerjinizi SEO ve SEM en iyi uygulamalarını uygulamaya odaklayın.

SEO veya SEM’i ne zaman kullanmalısınız?
Hala kafan karışık mı? Seni koruduk.

SEO veya SEM’i ne zaman kullanmanız gerektiğini gösteren bazı önemli noktalar şunlardır:

Aşırı rekabetçi anahtar kelimeler için SEM kullanın: Yüksek arama hacmine sahip anahtar kelimelere genellikle rekabetçi anahtar kelimeler denir. Bu anahtar kelimeler için sıralama, özellikle iyi bir alan sıralamasına sahip yetkili web siteleri zaten bu anahtar kelimeler için sıralandığından, sonsuza kadar sürebilir. Bu nedenle, bu anahtar kelimeleri hedeflemek istiyorsanız, içeriğiniz veya reklamınız için görünürlük elde etmek için SEM veya PPC kampanyalarını kullanın. Bunu yapmak hile yapmalı.
Düşük-orta derecede rekabetçi anahtar kelimeler için SEO kullanın: İyi bir arama hacmine sahip anahtar kelimeler için, bu anahtar kelimeler için sıralama yapmak o kadar zor olmayacağından, SEO sizin için bir strateji olabilir.
Büyük bir pazarlama bütçeniz varsa SEM kullanın: PPC reklamcılığını denemek ve bir şeyleri anlamak için kaynaklara sahip kurumsal düzeyde bir işletme için pazarlama yapıyorsanız, SEM kullanın. Aynı şekilde, büyük bir pazarlama bütçeniz varsa ve SEM veya PPC reklamcılığının getirdiği artan TBM maliyetlerini karşılayabiliyorsanız, SEM kullanın.
Sınırlı bir bütçeniz varsa SEO kullanın: İhmal edilebilir bir pazarlama bütçesine sahip bir başlangıç ​​​​veya küçük bir işletmeyseniz, çabanızı SEO’ya odaklamak en iyisidir. Somut sonuçları görmek aylar, hatta bir veya iki yıl sürse de, yalnızca birkaç hafta sürebilecek bir SEM veya PPC reklam kampanyasında sahip olduğunuz önemsiz parayı havaya uçurmaktan çok daha iyidir.
Dönüşüm hedeflerinize hızla ulaşmak istiyorsanız SEM’i kullanın: Diyelim ki web sitenizi yeni başlatan ve işinizi pazarlamak ve dönüşüm hedeflerinize hızlı bir geri dönüş süresi içinde ulaşmak isteyen bir ürün veya hizmet girişimisiniz. Bu gibi durumlarda, zamanlamanın önemli olduğu durumlarda, dönüşüm hedeflerinize hızlı bir şekilde ulaşmak için SEM kullanmanızı öneririz.
Zaman kısıtlamanız yoksa SEO kullanın: Algoritma değiştiğinde SEO’daki en son trendlerden haberdar olmanız koşuluyla , bir kez mükemmelleştirildikten sonra SEO’nun ödülleri ömür boyu sürer. Bu nedenle, hedeflerinize ulaşmak için bir son tarihiniz yoksa, zamanınızı ve enerjinizi harika bir SEO stratejisine yatırın. Pişman olmayacaksın.
Bir Adwords hesabını yönetebiliyorsanız SEM kullanın: PPC reklamları yayınlamak şakaya gelmez. Reklamın maliyeti, elde edilen faydalardan daha fazlaysa, PPC reklamlarıyla uğraşmanın bir anlamı yoktur. Ekipte verileri verimli bir şekilde anlayabilecek ve işleyebilecek birine ihtiyacınız var. Anahtar kelime teklif etme, reklam kopyaları, kalite puanı bakımı, dönüşüm optimizasyonu , SEM denetimleri ve daha pek çok konuda uygulamalı olmanız size yardımcı olacaktır .
Açılış sayfalarını başlatıp test edebiliyorsanız SEM kullanın: Her bir PPC reklamı için hedeflenen bir açılış sayfası olmadan, reklamlarınız dönüşüm sağlamaz. Ve dönüşümler olmadan, bir reklam kampanyası yürütmenin bir anlamı yoktur. Başarı, A/B testi yapmakta yatar. Bu, sizin ve ekibinizin PPC ve reklam içeriği oluşturma konusunda uygulamalı olmanız gerektiği anlamına gelir. Ayrıca, gerektiği kadar çok açılış sayfası oluşturacak ve başlatacak usta bir web sitesi tasarım ekibiniz olmalıdır. A/B testi için aynı anda en az 2-3 açılış sayfasını başarılı bir şekilde başlatabiliyorsanız, SEM reklamlarınız büyük olasılıkla başarı ile sonuçlanacaktır.
Sonuç:
Bu blogda, sizin için en uygun stratejiyi seçmenize yardımcı olmak için SEO ve SEM kullanmanın tam bir resmini sunduk. Her iki uygulamaya da derinlemesine daldıktan ve SEM SEO farkını açıkladıktan sonra, SEM’in faydalarının mutlaka SEO’nun avantajlarını aşmadığını veya tam tersini söyleyebiliriz.

Her ikisinin de kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır. Bilgelik, her ikisiyle birlikte gelen faydaları keşfetmek için hem SEO hem de SEM uygulamalarını aynı anda benimsemede yatar.

Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız ve SEO ve SEM kampanyalarınızı dış kaynak kullanımı için en iyi SEO ajansı arıyorsanız, iletişime geçin . Sizden duymak isteriz.

Umarız bu blogu beğenmişsinizdir. Bu bloga neler ekleyebileceğimizi bize anlatmak için aşağıya bir yorum bırakın.

Author

Girişimci Developer

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir